SABAHAT PALABIYIK

İlk çalışmalarına Caferağa Medresesinde başladı. 1989 yılında Kültür Bakanlığı’nın açmış olduğu Topkapı Sarayı Nakışhanesi’nde değerli hocalar nezdinde 2 yıl süreyle tezhip eğitimi görüp 1991 yılında icazet aldı. Mezuniyetinden sonra hocaları Mamure Öz ve Semih İrteş atölyelerinde 2 yıl eğitimine devam etti.

Tezhip çalışmalarıyla birlikte minyatür sanatında da araştırmalar ve çalışmalar yaptı, ayrıca Nilgün Gencer’den 6 yıl ara ara minyatür eğitimi aldı. İlgi duyduğu “İstanbul Bogaziçi’ni” konu alarak çeşitli mekanları geçmiş ve günümüz haliyle belgesel niteliğinde özgün yorumlarla çalışmıştır. Yerli ve Yabancı koleksiyonerlerde çeşitli eserleri bulunmaktadır. 1994 Hong Kong’da Minyatür, 1997 Malta Adası, 1998 Londra ve 2000 New York’ta Tezhip ve Minyatür dalında ülkemizi temsil etmiştir.

15 kişisel, 100 den fazla karma sergiye katılmıştır.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yayınlanan 2009-2010 Bugünün Ustaları kitaplarında eserleri yer aldı. 2013 yılında, belgesel niteliğinde geçmişten günümüze minyatürlerle Boğaziçi konulu kitabı bulunmaktadır.

BASAD (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) üyesi olup yönetiminde ve genel sekreterliğinde bulunmuştur. Çalışmalarına Bakırköy’de atölyesinde devam etmektedir.

 

 

ENGLISH


She began her studies in Madrasa of Caferaga (Caferağa Medresesi). She continued her studies in the Atelier of Topkapı Palace (Topkapı Sarayı Nakışhanesi) inaugurated in 1989 by Ministry of Culture. After getting approval in Illumination art in 1991, she continued her studıes for two more years in Mamure Öz and Semih İrteş workshop. She look miniature courses from Nilgün Gencer.


She did researches and numerous works in Tezhip and Miniature. She is currently on the miniatures of “İstanbul Bosphorus”. She is creating original works representing the past and present of Bosphorus, strait of Istanbul. She represented her country in Hong Kong (1994), Malta Island (1997), London (1998) and New York (2000) with her Tezhip and Miniature works.

 

In Turkey, she had 15 solo exhibitions and more than 100 group exhibitions.


She is a member of BASAD (Association of Artists of Bakırköy) where she had once been the general secretary. She continues her works in her atelier in Bakırköy, Istanbul.